Toruń – miasto piernika i Kopernika

Toruń to miasto słynące przede wszystkim z Mikołaja Kopernika, pierników i Krzywej Wieży. A do tego przepływająca przez miasto Wisła i piękne kamienice! Warto tu przyjechać!

Dojazd do Torunia

Dojazd do Torunia jest wyjątkowo łatwy. Pociągiem można dojechać w zasadzie z każdego miejsca w Polsce. W Toruniu jest kilka dworców, największy jest Toruń Główny, gdzie piękny stary budynek został unowocześniony o m.in. schody ruchome nie tracąc przy tym niczego ze swojego klimatu.

Jednak ta stacja ma jedną podstawową wadę – jest położona po drugiej stronie Wisły niż Stare Miasto i zdecydowana większość miejsc wartych zobaczenia. Można na przykład przejść na piechotę przez most, ale trzeba liczyć na to tak mniej więcej 30 minut.

W Toruniu jest też stacja kolejowa Toruń Miasto. Jest mała i niestety zaniedbana, ale jej plusem jest sensowniejsza lokalizacja – jakieś 10 minut spaceru przez całkiem sympatyczne uliczki. Przed wyprawą pociągiem warto upewnić się czy aby na pewno nasz pociąg tam się zatrzymuje.

Co warto zobaczyć?

Toruń często jest nazywany północnym Krakowem. I słusznie! Chyba głównie ze względu na piękne kamieniczki w Starym i Nowym Mieście.

Toruńska Starówka została wpisana w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Do obszaru na tej liście są też wpisane Nowe Miasto i Zamek Krzyżacki. Spośród pięknych budynków Starówki warto wymienić: Rynek, Ratusz, Kościół Świętego Jakuba i Krzywą Wieżę. Na terenie Starówki znajduje się główna i najruchliwsza ulica Starego Miasta – ulica Szeroka, na której jest m.in. pomnik Kopernika.

 

Pomnik Kopernika to jeden z najbardziej obleganych punktów w Stary Mieście. Obfotografowany w każdy sposób – Kopernik solo, otoczony wycieczką szkolną, bądź pojedynczymi osobami. Czasem ciężko jest się do niego dopchać, jednak zdecydowanie nie można wyjechać z Torunia nie zobaczywszy wcześniej tego pomnika choć z daleka.

Tzw. Schodki nad Wisłą to dobre miejsce, gdy chcemy odsapnąć od masy ludzi i samochodów, a akurat trafiliśmy w ładną pogodę. Jest to idealne rozwiązanie na spacer.

Toruń też ma swoją Krzywą Wieżę. Zgodnie z legendą, jeden z krzyżaków w Toruniu zakochał się w córce kupca. Za złamanie zasad czystości musiał postawić pochyłą wieżę, która symbolizowała odejście od reguł zakonu. Obecnie każdy, kto przechodzi obok Krzywej Wieży powinien sprawdzić, czy jest w stanie utrzymać równowagę opierając się plecami o ścianę wieży. Jeśli nie jest, oznacza to, że ma grzechy cięższe niż zakochany krzyżak.

A w rzeczywistości wybudowana w XIV wieża prawdopodobnie po prostu przechyliła się ze względu na piaszczyste podłoże.

W Toruniu warto też odwiedzić Planetarium. Wewnątrz, jak w kinie, są wyświetlane filmy. Z tą różnicą, że są one emitowane na suficie, który ma kształt kopuły imitującej sklepienie niebieskie. 

Pierniki – ciastka, które rządzą Toruniem

Pierniki zwykle kojarzą się z Bożym Narodzeniem. Szczególnie te w świątecznych kształtach (renifery, aniołki, gwiazdy itp.). Ale w Toruniu pierniki popularne są przez cały rok. Stały się najważniejszym symbolem miasta. Ludzie z całej Polski, nawet jeśli w Toruniu nie byli, to toruńskie pierniki znają. Chociaż ze słyszenia. To jest solidna marka, która zapada w pamięci.

Istnieje mnóstwo rodzajów pierników. Najpopularniejsze to Katarzynki, ale dobrze znane są też pierniki-serca. Skąd się wzięła nazwa Katarzynki? Być może od imienia córki toruńskiego młynarza, która zgodnie z legendą przygotowała posiłek na przyjazd króla. Pszczoły podpowiedziały jej, żeby dołożyła miodu do chleba i ciasta. Królowi zasmakowały przygotowane specjały i od tego momentu sławił toruńskie pierniki gdzie tylko się dało.

Oczywiście jest możliwe kupienie pierników opatrzonych toruńską etykietą praktycznie w każdym większym sklepie spożywczym w całej Polsce, ale nie da się tego porównać z kupowaniem pierników w Toruniu, gdzie całe ściany są wyłożone najróżniejszymi ich rodzajami, wśród których można naprawdę się pogubić 🙂

Najstarsze wzmianki o piernikach z Torunia pochodzą z XIV wieku, co oznacza, że toruńskie pierniki są wyrabiane już podobno od około 700 lat!!

Polecam spróbowanie piwa piernikowego. Nie jestem specjalistką w tym temacie, ale jak dla mnie smak jest nieporównywalny z innymi tego typu trunkami. Gdy pewnego razu spacerując ulicą Szeroką zastanawiałam się co by tu piernikowego kupić, akurat podszedł do mnie pan z ulotką reklamującą między innymi właśnie to piwo. Toruń sam najlepiej wie co Tobie trzeba. 🙂

Ciekawostki:

  • Marka „Toruńskie pierniki” znajduje się na 19. miejscu w Polsce pod względem rozpoznawalności u konsumenta, wliczając w to wszystkie marki wszystkich branż.
  • Nazwa piernik powstała od określenia pierny, co oznacza pieprzny. Zgodnie z jedną z historii pieprz został wsypany do ciasta przez przypadek, jednak okazało się, że ciastka z tą przyprawą były bardzo smaczne.
  • 2-metrowy piernik otrzymała caryca Katarzyna, piernik w kształcie układu heliocentrycznego został przekazany Janowi Pawłowi II, a do tego Fryderyk Chopin był wielkim fanem pierników.
  • Dawniej pierniki były dobrem luksusowym, a teraz stały się produktem masowym.
  • Zgodnie z przysłowiem, „Dla Torunia tym jest piernik, czym dla statku dobry sternik”

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”

Mikołaj Kopernik żył na przełomie XV i XVI wieku, urodził się właśnie w Toruniu. Do czasu studiów w Krakowie wciąż mieszkał w tym mieście. To podczas studiów zetknął się z astronomią. Studiował też w Bolonii, gdzie miał okazję korzystać z oryginalnych tekstów uczonych. Uczył się medycyny i prawa kanonicznego, pasjonował się astronomią, jednak miał też doświadczenie polityczne i kościelne. Jego dzieło opublikowane w 1543 roku wywróciło do góry nogami to w co dotychczas wierzono. Dzięki stworzonej teorii heliocentrycznej, Kopernik stał się jednym z najważniejszych naukowców w historii ludzkości. Jego nazwiskiem został nazwany Uniwersytet i Planetarium w Toruniu.

Co warto zjeść?

Poza wspomnianymi piernikami, warto zjeść też coś bardziej „obiadowego”. Z całego serca polecam Pizzerię pod Arkadami. Jest to dobry punkt zarówno na powitanie, jak i pożegnanie ze Starym Miastem, gdyż akurat znajduje się na jednym z końców ulicy Szerokiej. Pizza jest nie tylko pyszna, na grubym cieście, ale też naprawdę tania. Miejsca w restauracji jest sporo, a obsługa jest miła. Naprawdę warto!

A tuż obok jest pączkarnia z obłędnie wyglądającymi specjałami.

Podsumowanie

Toruń jest pięknym, wartym zwiedzenia miastem. Jego piernikowa historia sprawia, że przyjeżdżają tu ludzie z całej Polski. I nie tylko. Pomimo popularności wśród turystów, można tu wypocząć. Szczególnie zajadając się piernikami i patrząc nad Wisłę.

GALERIA

One Response to “Toruń – miasto piernika i Kopernika

  • To prawda , Toruń to miasto , do którego się wraca. Tak jak Zielona Góra. Polecam.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: