Kruszwica – relacja z wypadu do miasta Króla Popiela

Kruszwica położona nad malowniczym jeziorem Gopło to według legend siedziba jednego z pierwszych władców Polski. Majestatyczna Mysia Wieża kryje mroczne historie tych okolic.

Do miasta najłatwiej dostać się od strony Inowrocławia – gdzie można zwiedzić między innymi Park Solankowy, o którym wspominałam w jednym z wpisów. (tu link Inowrocław)

Przy wjeździe do miasta wita nas m.in. cukrownia i zakłady tłuszczowe (słynny Olej Kujawski z pierwszego tłoczenia!), które niestety nie do końca są turystyczną wizytówką miasta. Ale już po chwili zapominamy o wielkich silosach po prawej stronie drogi i dojeżdżamy do centrum miasta. Skręcając w lewo podążamy drogą przerzuconą przez jezioro Gopło i po prawej stronie widzimy Mysią Wieżę. Bardzo blisko wieży jest całkiem spory bezpłatny parking – idealne miejsce, aby zostawić samochód i na piechotę zwiedzić te wyjątkowo piękne okolice.

Gopło

Jezioro Gopło jest największym jeziorem w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to jezioro rynnowe, ze sporą liczbą wysp. Ma pochodzenie polodowcowe i południkowy przebieg (powtórka z geografii!). Gopło jest na dziewiątym miejscu spośród wszystkich jezior w Polsce jeśli chodzi o powierzchnię. Cytując Wikipedię, Gopło znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Nadgoplański Park Tysiąclecia i częściowo na terenie parku krajobrazowego, ze względu na nieregularną linię brzegową, mnogość wysp i dużą powierzchnię jeziora, które tworzą idealne warunki dla ptactwa wodnego i lądowego.

A do tego miejsce to jest wartościowe pod względem historycznym – Państwo Polskie, według wielu legend miało właśnie tutaj swoje początki.

Gopło, w okolicy Kruszwicy, otoczone jest głównie domkami jednorodzinnymi i gospodarstwami rolnymi. Częstym widokiem są wędkarze i osoby spacerujące wzdłuż brzegu jeziora. Warto wybrać się na chociażby krótki spacer, albo na przejażdżkę rowerem, to już dla osób z większą ilością czasu – dookoła jeziora prowadzi bardzo przyjemna trasa rowerowa. Istnieje również możliwość przepłynięcia promem przez jezioro. 

Mysia Wieża

Mysia Wieża unosząca się nad jeziorem Gopło to ceglana gotycka wieża o wysokości 32 metrów. To ocalały fragment zamku, który został ufundowany i wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Podczas potopu szwedzkiego, w połowie XVII wieku, Mysia Wieża służyła za punkt obserwacyjny. Niestety ostatecznie zamek został spalony przez Szwedów. Podobno w ścianach wieży wciąż tkwią kule armatnie z tamtych czasów. Zgodnie z zachowanymi rysunkami, zamek ten wyglądał imponująco.

 

Warto wejść początkowo po kamiennych, a potem drewnianych schodkach na samą górę wieży, skąd rozciąga się przepiękny widok na okolice, a szczególnie na jezioro Gopło. Bilet normalny kosztuje jedynie 6,50 złotych, więc nie jest to wielki wydatek. Panorama rekompensuje wysiłek.

 

 

Ciekawostki:

  • Znany film „Stara Baśń”, był kręcony właśnie w Kruszwicy,
  • Dziury na ścianie wieży, nie są otworami okiennymi, a śladami po rusztowaniu.

Legenda o Popielu

Niepozorne miasteczko w sercu Kujaw kryje znaną legendę. Chociaż może to ze względu na moje kujawskie serce wydaje mi się, że każdy powinien ją znać? Legenda o Popielu, co go myszy zjadły? Nic Wam to nie mówi? Hmm..

Tak czy siak zapraszam do lektury zarówno osoby świetnie znające tą legendę jak i zupełnych nowicjuszy.

Dawno dawno temu 🙂 żył sobie król Popiel. Panował nad Polanami (a według innych wersji nad Goplanami) w IX wieku. Pisali o nim nawet Gall Anonim, Wincenty Kadłubek i Jan Długosz. Według ich kronik, Popiel należał do grupy władców sprzed czasów Mieszka I.

Wersji legendy o władcy Popielu jest cała masa. W każdym razie są kwestie, które w legendach się powtarzają. Z całą pewnością Popiel był mało przyjaznym władcą. Nie dbał o swoich słowiańskich podwładnych, którzy żyli w biedzie i nędzy. Z całą pewnością miał też żonę Gerdę – piękną, ale okrutną. Na pewno Popiel zginął przez myszy. Ale dlaczego? W tym momencie legendy dzielą się na te mniej i bardziej „humanitarne”. 

Według jednej z legend, Popiel udał się do wróżbitki, która mu przepowiedziała, żeby strzegł się myszy. Popiel wyśmiał tą przepowiednię. Za namową żony stracił 20 krewnych podejrzanych o knucie przejęcia władzy, trując ich winem. Nie pochował ciał (a może wrzucił je do Gopła?) W każdym razie po krótkim czasie pojawiły się całe masy myszy, przed którymi król z żoną i dziećmi skrył się w Wieży (tak, Mysiej!), jednak sprytnym gryzoniom udało się tam wślizgnąć i ich pożreć.

Z czasów dzieciństwa zapamiętałam inną wersję, zgodnie z którą Popiel ukrył się w wieży, w której miał zapas zboża aby przetrwać. Przed kim się skrył? Nie wiem. Może przed zbuntowanym ludem? Tak czy siak myszy zjadły zboże, a król skapitulował.

Miejscem śmierci króla zgodnie z wieloma źródłami jest Mysia Wieża. Jednak zbudował ją król Kazimierz Wielki wiele lat później. No ale tak to zwykle bywa z legendami 🙂

W pobliżu Mysiej Wieży

Naprzeciwko krętych schodów znajduje się zejście do podziemi, gdzie precyzyjnie przygotowane wystawy wprowadzają nas w świat za czasów Popiela. Możemy zobaczyć jak wyglądała uczta u Popiela. I jak traktował on buntowników.

 

Przy samej wieży znajduje się fragment mostu zwodzonego i piękny park idealne na spacer. 

  

Podsumowanie

Kruszwica jest idealnym miejscem na leniwe niedzielne popołudnie. Na spacer w cieniu drzew z widokiem na piękne Gopło, wejście na Mysią Wieżę, obiadek w pobliskiej restauracji i kupno pocztówek. I nie ma co obawiać się myszy 🙂 

  

GALERIA

4 komentarze to “Kruszwica – relacja z wypadu do miasta Króla Popiela

  • Zastanawiające w tej legendzie jest to, że Popiel wraz z małżonką nie ewakuowali się wierzchem. Czyżby myszy najpierw zjadły konie, zanim zjadły zboże i Popiela?

    • Myślały, że Wieża podoła 🙂 O koniach nie było mowy

  • Bez względu na to , która wersja jest najbliżej prawdy o królu Popielu , koty w tamtym czasie nie wykonywały dobrze swoich powinności.

    • Z całym szacunkiem dla kotów, chyba nie podołałyby takiej liczbie myszy, o której wspominały niektóre legendy 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: