PODCASTY SĄ DOBRE NA WSZYSTKO – CZĘŚĆ III

Tym razem czas na podcasty związane z polityką, sprawami bieżącymi, zagranicą i historią. I jeden podcast, którego kategorie nie dotyczą!

Ostatnio znów uzbierało się trochę ciekawych podcastów. Czas na część trzecią! Poprzednie części można znaleźć tutaj.

Dział Zagraniczny

W końcu odsłuchałam wszystkie zaległe odcinki tego podcastu. A teraz czekam z utęsknieniem na kolejne! Pominęłam tylko kilka, które zupełnie mi nie podpasowały tematyką.

Najbardziej, poza już wspomnianymi, spodobały mi się i zapadły w pamięć te o:

  • największych kotach w Ameryce, czyli jaguarach, i ich utrudnionym życiu ze względu na defragmentację ich siedlisk spowodowaną inwestycjami infrastrukturalnymi finansowanymi głównie przez Chiny,
  • wydobywaniu skarbów z zatoniętych statków– rozmowa z Tomaszem Michniewiczem, reporterem i pisarzem, o jego książce „Gorączka” to obalenie mitu o romantyzmie odkrywania skarbów i artefaktów na dnie morza,
  • Mongolii i specyfice ich stolicy nawiązującej do nomadów, a także o górnictwie,
  • kokainie i jej skomplikowanej drodze z Ameryki Południowej do Europy,
  • Jamajce, Surinamie i Peru i ich skomplikowanych „politycznych losach”.

Odsłuchałam też dwa odcinki podcastu – rozmowy z reporterem Pawłem Pieniążkiem. Jeden z nich dotyczył sytuacji w Syrii, a drugi opowiada o trudach pracy reportera. Wspólnie z prowadzącym zastanawiają się, co interesuje polskiego czytelnika. Czy faktycznie nie jest zainteresowany tym, co dzieje się w odległych, trudno dostępnych i niepopularnych miejscach. A może złapałby bakcyla, gdyby o tym usłyszał? Czy w najbardziej popularnych mediach nie informuje się o tym, gdyż zakłada się, że to nikogo nie interesuje? A może jest odwrotnie: wiele osób nie jest tym zainteresowane, gdyż na co dzień o tym nie słyszą, a samodzielnie nie drążą? Taka zagadka co było pierwsze jajko czy kura w wersji reporterskiej jest niezwykle trudna do rozstrzygnięcia. Sposobem na przynajmniej częściowe rozwiązanie tego problemu jest chociażby słuchanie tego podcastu. 🙂

Poranna rozmowa w RMF FM

Ten podcast to rozmowy z najróżniejszymi politykami istotnymi na polskiej scenie politycznej. Robert Mazurek, prowadzący wywiady, to osoba, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest bezwzględny dla rozmówców, czasem aż bezczelny. Rozmów słucha się wspaniale, gdyż Mazurek ma cięty język, trafia w sedno i nie boi się odważnych pytań.

Nie będę tu wspominać o moich ulubionych odcinkach, gdyż nie chcę tu spamować polityką i zdradzać osobiste preferencje polityczne. Jednak podkreślę, że kilka z ostatnich wywiadów to prawdziwe perełki, czy to dzięki prowadzącemu, czy wręcz przeciwnie, jeśli chodzi o osobę zaproszoną do studia.

Niestety teraz jest przerwa w nadawaniu podcastu ze względu na sezon urlopowy. Jednak pewnie we wrześniu wywiady ruszą na nowo. Ważnych tematów jest sporo, a do jesieni na pewno jeszcze wiele się pojawi, więc na pewno nie będzie nudy!

Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka

Pozostając w klimacie polityki, jednak okraszonej innymi bieżącymi sprawami, przejdźmy do kolejnego podcastu, czyli „Raportu o stanie świata Dariusza Rosiaka”. Jest to jedno z kolejnych podcastowych znalezisk (tak Paulina, również to jest Twoją zasługą!). Podcast poszerza horyzonty, a autor nie wmusza swojego zdania. Czego chcieć więcej od podcastu o tej tematyce?

Ośrodek Studiów Wschodnich

Polecam podcast Ośrodka Studiów Wschodnich. Każdy z jego odcinków to rozmowa z ekspertem w danej dziedzinie. Mamy tutaj olbrzymią dawkę różnorodnej wiedzy. Najnowszy odcinek dotyczy Chorwacji i jej sytuacji ekonomicznej i politycznej. Zaskoczyło mnie, że ¼ PKB tego kraju bierze się z turystyki! Oczywiście byłam świadoma, że turystyka dla tego kraju jest bardzo ważna, ale nie zdawałam sobie sprawy, że aż tak! Polecam również odcinek o Serbii, gdzie omawiana jest zarówno jej polityka wewnętrzna jak i zewnętrzna, a wszystko w oparciu o trudną historię tego kraju. Ciekawe odcinki dotyczą Niemiec: o kryzysie w branży motoryzacyjnej i o oparciu gospodarki o ten sektor oraz o zmianach w sektorze energetyki w tym kraju. I na koniec wspomnę jeszcze o serii odcinków o służbach specjalnych w Rosji, który dopiero napoczęłam, ale na pewno dokończę!

Brzmienie świata z lotu Drozda

Aby odpocząć od polityki, historii i spraw bieżących, warto odsłuchać podcast „Brzmienie świata z lotu Drozda”. To ten podcast, o którym napisałam, że nie wiem do jakiej kategorii go przypisać. Dlaczego? O tym za chwilę. Najpierw kilka słów wstępu. Prowadzący podcast, Paweł Drozd, prowadził wcześniej audycje w radiowej Trójce. Jednak od pewnego czasu Trójka nie funkcjonuje w ten sam sposób co kiedyś. Wiele redaktorów i dziennikarzy odeszło z niej na znak protestu przeciw wprowadzonym zmianom. Odszedł też i Paweł Drozd.

Odcinki podcastu dotyczą najróżniejszych tematów. Sam prowadzący pewnego razu wspomniał, że inspiracją do określenia tematu odcinka są zarówno jego własne przemyślenia jak i pomysły słuchaczy. Odcinki ukazują się z taką regularnością, że można by nastawiać przy nich zegarek. Co sobotę pojawia się nowy, starannie dopracowany, okraszony bardzo różnorodną muzyką.

I tak mamy odcinek o parzeniu herbaty i o hiszpańskich eksklawach w Afryce. O owadach, o Australii i pozostałościach z czasów kolonializmu, o (prawie) zdobywcy Korony Ziemi. Jest tu pogawędka z Mariuszem Szczygłem, słynnym czechofilem, o jego książce „Osobisty przewodnik po Pradze” (przy okazji przypominam mój wpis o Gottland). Znajdziemy również rozmowę z Agnieszką „Zebrą” Dziadek, która pokonuje monstrualnie długie szlaki piesze.

Autor w każdym z odcinków omawia kilka różnych tematów, przeplata to dźwiękami i muzyką z różnych krańców świata. Podcast bardzo dobrze nastraja. Duża w tym zasługa prowadzącego i jego ciepłego i pogodnego głosu.

Podsumowanie

Tak jak już wcześniej pisałam, podcasty to chyba moje największe odkrycie tego roku. Lubię przedzierać się przez podcastowe masy i znajdywać prawdziwe perełki. Zachęcam wszystkich do tej zabawy! I przede wszystkim do odsłuchania chociaż części wspomnianych wyżej podcastów!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: