W tym wpisie prezentuję mój subiektywny spis podcastów książkowych i podróżniczych. Warto w tych ciężkich czasach wykorzystać moc podcastów i dzięki nim przenieść się w dowolne miejsce i poszerzyć horyzonty.
Dziś temat nietypowy jak na mojego bloga, czyli podcasty. Nie ma chyba jakiejś odgórnie ustalonej definicji tego słowa. Wydaje mi się, że można do nich zaliczyć zarówno wywiady, rozmowy, dyskusje, jak i przemyślenia, podsumowania, plany, wspomnienia, luźne myśli w zasadzie na wszystkie możliwe tematy. Są nagrywane w domu, studio, na festiwalach, w kawiarniach. Są to rozmowy, albo monologi.
Jeszcze do niedawna temat podcastów mnie nie porywał. Wydawało mi się, że to jakiś niepotrzebny nikomu wynalazek. I że skoro jestem wzrokowcem, to będzie mi ciężko skupić się na tekście słuchanym i mieć z tego jakąś frajdę. A dziś podcasty stały się nieodłączną częścią mojego dnia!
Podcasty można znaleźć w najróżniejszych miejscach w internecie, jednak ja, jak na razie, skupiłam się na tych dostępnych na Spotify. Do słuchania podcastów z tej aplikacji kilkakrotnie namawiała mnie moja przyjaciółka, wieloletnia „ambasadorka marki” 😀 (Paulina, pozdrawiam!), jednak bez widocznych rezultatów. Na szczęście do czasu.
Poniżej prezentuję mój subiektywny spis najciekawszych podcastów spośród dotychczas odsłuchanych. Skupiłam się przede wszystkim na podróżach i literaturze. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu podcasty to nic szczególnego i zwyczajna codzienność. Ale również takie osoby zapraszam do zerknięcia na moją listę. Podkreślam, że nie jest to spis sponsorowany, a jedyną korzyścią jaką z niego odnoszę, jest frajda z dzielenia się czymś ciekawym.
Rozmowa podróżnicza
Zacznę od podcastu „Rozmowa podróżnicza”. Na mojej liście ulubionych podcastów znajduje się kilka odcinków Rozmów. Jeden z nich to wywiad z Polką, która od 8 lat mieszka z mężem w Gruzji. Kupili tam dom, założyli winnicę i produkują wino. Właścicielka winnicy opowiada sporo o procesie tworzenia wina, o mentalności Gruzinów i o tym co najbardziej podoba jej się w tym kraju.
Poza odcinkiem o Gruzji, szczególnie zapadł mi w pamięci wywiad z Polakiem, który przejechał rowerem z Wietnamu do Polski. Gość odcinka opowiadał o mijanych po drodze krajach, miłych sytuacjach, które go spotykały co rusz, ale też o utrudnieniach, jakie napotykał.
Warty odsłuchania jest też odcinek o Szerpach, czyli „góralach Himalajów”. Gość odcinka, Polka, która regularnie jeździ (a właściwie lata) w himalajskie regiony, opowiada o tym, jak przemysł podróżniczy zmienił życie Szerpów. I jak oni sami odnajdują się w tym trudnym miejscu już od wielu wielu lat.
Pismo Magazyn Opinii
A teraz z innej beczki: jest taki podkast „Pismo Magazyn Opinii”, w którym regularnie co poniedziałek ukazuje się odcinek o poezji. „Wiersz na poniedziałek”, bo taki jest tytuł tej serii odcinków, to idealny (jak dla mnie) sposób na dobry początek tygodnia. Nie jestem pochłaniaczką poezji, jak widać po wpisach na blogu w zasadzie wybieram tylko prozę. Jednak ten podcast jest dla mnie wspaniałą odskocznią i dobrze nastraja na cały tydzień. i kto wie, może kiedyś sięgnę po tomik poezji? Trzeba w końcu przełamywać schematy!
Podkast powszechny
Jak na razie odsłuchałam niewiele odcinków tego podcastu. Jednak nie miałam najmniejszego problemu, by wybrać dwie perełki spośród nich. Są to rozmowy z Anną Dymną i Wojciechem Mannem. Wspaniali rozmówcy, to i odcinki naprawdę dobre! Zaproszeni do odcinków goście opowiadają jak radzą sobie w trudnym czasie opanowanym przez koronawirusa, wspominają młodość i snują plany na przyszłość. Anna Dymna opowiada o swoich kotach, z kolei Wojciech Mann wspomina czasy, gdy pisało się listy. Ci znani rozmówcy są gawędziarzami, więc rozmowy w zasadzie płyną same i są balsamem dla duszy.
Rafał Hetman o książkach
Spośród odcinków autora wspomnianego powyżej polecam przede wszystkim „Podsumowania książkowe”, gdzie autor prezentuje subiektywny spis polecanych przez niego pozycji (w mój gust trafiają!). Spodobały mi się również odcinki o pracy w antykwariacie i o pracy tłumacza, prowadzone z osobami, które w tych biznesach siedzą od lat i naprawdę się na tym znają. Ale zdaję sobie sprawę, że to dosyć specyficzne i niszowe tematy, więc nie będę nikogo na siłę przekonywać. 🙂
Dzielnie w podróży
I teraz dla odmiany znów podcast podróżniczy. Podcast „Dzielnie w podróży” na razie dopiero napoczęłam, głównie ze względu na odcinki o Islandii. Podróż do tego kraju jest moim wielkim marzeniem i z tego względu postanowiłam odsłuchać kilku nagrań właśnie o tym. Jednak jest tu też sporo naprawdę ciekawych odcinków o innych podróżniczych miejscach (zaczęłam słuchać o Salzburgu). Ten podcast polecam również ze względu na przemiłe usposobienie i przyjemny głos osoby prowadzącej.
Literacka Kavka
I wracamy do świata książek. „Literacka Kavka” to podcast, na którego odcinki mogę się w zasadzie decydować w ciemno, niezależnie od tematu (no, może z malutkimi wyjątkami). Radiowy i przepiękny głos prowadzącej osoby oraz różnorodność tematów okołoksiążkowych to główne zalety podcastu. Szczególnie podobały mi się odcinki o czeskiej literaturze i krakowskich księgarniach prowadzone ze znawcami tematów. Z kolei inne odcinki podcastu zachęciły mnie do przeczytania dwóch książek: „Berdo” Anny Cieślar oraz „Po trochu” Weroniki Gogoli. Jeśli ktoś z Was je czytał, to będę wdzięczna za opinie.
Dział Zagraniczny
I na koniec jeden z moich ulubionych podcastów niepasujący do powyżej wspomnianych kategorii. To „Dział Zagraniczny”, który jest prawdziwą kopalnią wiedzy! Kraje trzecie, biznes kawowy, problem z nadmierną ilością śmieci, mafie piaskowe, Syria i Bliski Wschód, problemy klimatyczne to tylko niektóre z tematów omawianych przez Autora. Ten podcast jest prowadzony w bardzo przemyślany sposób. Autor nie zasypuje słuchacza informacjami, tylko krok po kroku tłumaczy dane zagadnienie (albo robi to zaproszony gość).
Podsumowanie
Powyższy zbiór podcastów to oczywiście mikroskopijna cząstka wszystkich istniejących. Tak jak już wspomniałam, będę pewnie jeszcze nieraz wspominać o moich podcastowych faworytach. Zachęcam do ich słuchania, szczególnie tych, które poszerzają horyzonty, skłaniają do myślenia i zapewniają rozrywkę, bo przecież o to głównie chodzi.