„To właśnie robię” – Lynsey Addario

Warto sięgać po wartościowe książki o ciekawych i inspirujących ludziach. Może odmienią też twoje życie? 

Są takie osoby, dla których pasja jest wszystkim.

Są takie osoby, które dla pasji są w stanie poświęcić wszystko.

Są takie osoby, które w pasji potrafią znaleźć swój sens życia. 

Do takich osób zdecydowanie należy Lynsey Addario, autorka książki. Książki o niej samej.

Lynsey przedstawia swoją fotoreporterską pracę. Pełną podróży do obszarów dotkniętych wojną, nieszczęściem, biedą. Tam z aparatem w ręku czuje, że jest we właściwym miejscu. 

Droga na szczyt

Lynsey początkowo mieszka w Stanach Zjednoczonych, wiedzie tam szczęśliwe życie z rodzicami i siostrami. Jej rodzice są fryzjerami, ich dom jest otwarty na znajomych i przyjaciół. Pewnego razu, gdy Lynsey miała około  trzynastu lat, tata podarował jej aparat fotograficzny. Lynsey szybko odkryła że to jest to co kocha robić. Ale wtedy nie traktowała tego jak zajęcia na całe życie. Po prostu sprawiało jej to frajdę.  Później Lynsey rozwijała swoje zamiłowanie do zdjęć we Włoszech, gdzie spędziła rok na studenckiej wymianie. Tam zaczęła robić zdjęcia architektury, którą zafascynowała się i o której wiedzę pochłaniała. Aby nauczyć się języka hiszpańskiego i poznać Amerykę Południową od fotograficznej strony, przeniosła się do Argentyny. Trafiała na osoby, które zaszczepiały w niej pasję fotografowania, pomagały jej ją rozwijać i kibicowały jej. Jednak jej droga cały czas nie była usłana różami. Bywało, że mieszkała w kiepskich warunkach, ale gdy trzymała w rękach aparat, wszystko inne przestawało mieć jakiekolwiek znaczenie.

Gdzie i jak pracuje

Lynsey znajduje pracę dla agencji. Później pracuje jako wolny strzelec dla najbardziej rozpoznawalnych tytułów. Fotografowała w Ameryce Południowej, Indiach, i Turcji, w której zakochuje się i którą traktowała jak swój własny dom. Robiła zdjęcia na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Zdobyła najcenniejsze wyróżnienie za dziennikarstwo międzynarodowe – Nagrodę Pulitzera. Jednak to wszystko nie przewróciło jej w głowie i pozostała sobą. Jej szalona i pełna niebezpieczeństw praca nauczyło ją pokory i doceniania życia.

Fotografuje w kolorowych i zakurzonych i pełnych miękkiego światła Indiach. W pełnym niebezpieczeństw i objętych notorycznymi wojnami Bliskim Wschodzie. W przeraźliwie gorącym i zagłodzonym Kongu. W ośrodkach dla uchodźców, w szpitalach, w domach, w miasteczkach, na froncie i w okopach. Po prostu wszędzie gdzie coś się dzieje i gdy uważa, że jej zdjęcia mogą pokazać prawdę.

Życie prywatne

Jednak praca to nie wszystko. Lynsey poznaje wielu mężczyzn, jednak ze względu na pracę nie jest w stanie zaangażować się bardziej w żaden związek. Ma wielu przyjaciół w wielu miejscach na świecie, jednak myśli o samotności nachodzą ją w najróżniejszych miejscach na świecie – czy to Pakistanie, czy Bliskim Wschodzie, czy pod rozgwieżdżonym niebem, czy też w drodze. Czasem udaje się jej zagłuszyć je aparatem, ale wracają jak bumerang. Czy ostatecznie udaje jej się pogodzić życie zawodowe i życie prywatne, nie będę zdradzać. 

Przezwyciężanie gorszych chwil

Jej barwna historia często przybiera mroczniejsze odcienie, Lynsey przeżyła porwanie, w wojnach na całym świecie traci wielu bliskich i przyjaciół, ze względu na częste zmiany miejsca zamieszkania nie może brać udziału w ważnych wydarzeniach rodzinnych: ślubach, narodzinach, chrztach. Ale postanawia żyć zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Czasem nawet u niej pojawiają się wątpliwości, ale ufa swojemu wewnętrznemu głosowi, który mówi jej, czy wyjazd w dane miejsce jest dobrym, czy złym pomysłem. Ale zwykle decyduje się na zlecenie. Bierze aparat, torbę i rusza w drogę.

Lynsey jest wyjątkową osobą. Niepozorna drobna brunetka kryje w sobie niesamowity talent fotograficzny, hart ducha i dojrzały umysł. Jest uparta i przez wiele lat swojej ciężkiej pracy chce pokazać, że jeśli się czegoś chce to można to osiągnąć.

To właśnie robi.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: