I góry odpowiedziały echem – Hosseini Khaled

Książka opisuje pogmatwane losy trzech pokoleń Afgańczyków, którzy mieszkając w różnych częściach świata wciąż nie potrafią żyć w oderwaniu od ich rodzimej kultury, z którą utożsamiają się najbardziej. Tłem do powieści jest wojna w Afganistanie, emigracja z konieczności i olbrzymie nierówności społeczne. 

Specyfiką tej książki jest duża liczba kluczowych bohaterów, jednak wystarczy odrobina skupienia i nie ma mowy o zgubieniu wątków. Ich historie dzieją się w różnym czasie, a dopiero po uważnej lekturze spajają się one w jedną całość. Opiszę kilka wybranych przeze mnie historii spośród przedstawionych w książce – oczywiście bez spoilerów! 

Abdullah i Pari – życie naznaczone rozstaniem

Główny wątek książki to skomplikowana historia Abdullaha i Pari. Rodzeństwo mieszka w maleńkiej wiosce Szadbagh w Afganistanie wraz z ojcem wciąż zajętym pracą i macochą skupioną wyłącznie na swoim własnym dziecku. Starszy Abdullah opiekuje się swoją młodszą siostrą Pari wpatrzoną w niego jak w obrazek i zastępuje jej zmarłą matkę. Pomimo biedy, braku perspektyw i trudu codziennej egzystencji Abdullah i Pari cieszą się, że są razem.

Ich dzieciństwo niestety zostaje brutalnie przerwane. Ojciec ze względu na biedę decyduje o przekazaniu córki w opiekę bogatym państwu Wahdatim mieszkającym w stolicy. Rodzeństwo w ten sposób zostaje w okrutny sposób rozdzielone. 

Czy po wielu latach rozłąki Abdullah i Pari spotkają się? I czy nie będzie już na to za późno? 

Adel i Gholam – trudna przyjaźń

Poza rodzeństwem, w powieści pojawia się sporo innych osób. Ich wątki w najróżniejszy sposób przeplatają się i łączą w najróżniejszy sposób z historiami głównych bohaterów. Tymczasem w tle rozgrywają się dramaty nierówności społecznych, wojny i migracje.

W książce pokazany jest ogromny kontrast pomiędzy mieszkańcami Afganistanu. Jako przykład opisana jest historia rodziny, która wraca do Afganistanu z obozu dla uchodźców w innym kraju. Jednak okazuje się, że na terenie ich gospodarstwa podczas ich nieobecności zamieszkała bogata afgańska rodzina. Bogacze nie mają zamiaru wyprowadzać się z bezprawnie zajmowanej ziemi. Ostatecznie rodzina, która powróciła do ojczyzny, koczuje w namiotach na ziemi kiedyś do nich należącej.

Tą historię poznajemy z perspektywy dwóch chłopcówAdel jest synem krezusa mieszkającego w pałacu na cudzej ziemi, a Gholam to syn człowieka, który utracił swoje ziemie. Zaprzyjaźniają się, jednak ich znajomość jest wystawiona na ciężką próbę ze względu na ich ojców. 

Czy przyjaźń Adela i Gholama przetrwa?

Idris i Roszi – trudna decyzja

Roszi to dziewczynka surowo potraktowana przez los. Po poważnej kłótni w rodzinie trafia do szpitala. Zajmuje się nią pielęgniarka Amra, która próbuje znaleźć dla niej rodzinę adopcyjną. Niestety nie jest to takie proste. Wszyscy przybyli rozczulają się na jej widok, obiecują, ale później zapominają. A Roszi czeka. 

Pojawia się Idris – Afgańczyk na co dzień mieszkający w Stanach Zjednoczonych, który miał okazję poznać Amrę i Roszi. Widząc co dzieje się w kraju, decyduje, że chce adoptować dziewczynkę.

Czy Idris dotrzyma obietnicy danej Roszi? 

Podsumowanie

Wszyscy bohaterowie książki na swój sposób nie do końca asymilują się ze społeczeństwami, do których trafili. Nie do końca potrafią pogodzić się i rozliczyć z przeszłością i niezupełnie akceptują teraźniejszość

To, skąd się pochodzi, wciąż ciągnie się za człowiekiem i nie do końca można od tego się odciąć. Czuł to Idris, którego wewnętrzny głos skierował do Afganistanu i czuła kilkuletnia Pari, nawet jeśli tylko gdzieś w podświadomości.

Polecam lekturę tej książki. Przenosi czytelnika w świat kontrastów: uderzającej biedy i obezwładniającego bogactwa, spokojnego życia w miastach na Zachodzie i dramatycznego życia w afgańskich wioskach. Przedstawia trudne wybory i zbyt późne decyzje mogące zaważyć na całym życiu. 

To moja pierwsza przeczytana książka Hosseiniego Khaleda, a przede mną Chłopiec z latawcem i Tysiąc wspaniałych słońc. Po tym, jakie wrażenie zrobiło na mnie I góry odpowiedziały echem, nie mogę doczekać się ich lektury! 🙂 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: